Życie pozbawione odpowiedniej ilości ruchu jest wbrew naturze. Ruch jest kluczem do zrozumienia ludzkiego ciała. Nieustannie jest ono w ruchu, nawet podczas snu wszystkie narządy wewnętrzne pracują, jedne wolniej inne w swoim tempie jak np. serce. W czasie snu przewracamy się z boku na bok. Jednak zmiany cywilizacyjne skazują wielu z nas na długie okresy bezruchu, czy to w pracy, czy w domu przy komputerze, czy w samochodzie. To sprawia, że stan naszego zdrowia z roku na rok pogarsza się. Nasz organizm pomimo tego, że składa się z różnych rodzajów tkanek i narządów, to stanowi integralną całość. Zdarza się, że jeden narząd jest uszkodzony i to powoduje, że źle się czujemy, źle wyglądamy. Ten narząd (np. wątroba, kręgosłup) rzutuje w ogromnym stopniu na funkcjonowanie pozostałych.
Wątroba odtruwa nasz organizm z toksyn. Jeśli przeciążymy ją nadmiarem toksycznych substancji, obniży swoją sprawność i więcej trucizn pozostanie w tkankach. Funkcjonowanie naszego organizmu można porównać do zegarka. Wszystkie trybiki zazębiają się i są potrzebne. Jeśli któryś z nich zepsuje się, zegarek działa nie tak, jak powinien. Jeśli awaria na początku jest niewielka, to zegarek spóźnia się lub spieszy. Nie usuwając jej, doprowadzimy do tego, że zegarek stanie. Aktywność fizyczna wspiera funkcjonowanie całego organizmu i poprawia krążenie krwi. Dlatego wysiłek fizyczny i dieta są warunkiem skutecznego oczyszczania organizmu z toksyn, a co za tym idzie i zdrowia.
Wysiłek fizyczny poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego – ćwicząc, zyskujemy lepsze ukrwienie narządów, które biorą udział w oczyszczaniu (wątroba, nerki, płuca i mózg, który steruje przemianą materii). Swobodniej też przepływa limfa (płyn tkankowy), która zbiera toksyny, również bakteryjne, z całego ciała. Dotlenienie narządów wewnętrznych ma ścisły związek z ich sprawnym funkcjonowaniem. Problem polega na tym, że z wiekiem pogarsza się krążenie, a co za tym idzie dopływ krwi do wszystkich narządów.
Sprawą zasadniczą jest dopływ krwi do mózgu. Jeśli z powodu złego odżywiania i osiadłego trybu życia mózg jest niedotleniony, mamy problemy z kojarzeniem, pamięcią, zrozumieniem tekstu, koncentracją. Powodem takiego stanu są często problemy z sercem, ciśnieniem, miażdżycowe, zapalenie tętnic mózgowych, lub zmiany zwyrodnieniowe w szyjnym odcinku kręgosłupa. Aby wyeliminować lub złagodzić te dolegliwości uprawiajmy gimnastykę dostosowaną do naszego stanu zdrowia i możliwości. Preparatem łagodzącym te dolegliwości jest miłorząb japoński (ginko biloba). Ułatwia przepływ krwi przez naczynia mózgowe. Ma też korzystny wpływ na naczynia siatkówki. Dla poprawy zdrowia możemy zastosować naturalne związki zawarte w pokarmach i zioła, oraz preparaty typu ginko-biloba, żeń-szeń i inne. Cała sztuka polega na tym, żeby odnaleźć najlepiej odpowiadający naszym potrzebom środek.
mozna sie duzo nauczyc